Wycieczki na zorzę polarną - Przystanek Północ

Wycieczki na zorzę polarną

Obraz wycieczki

Przystanek: Laponia – wycieczka do Wioski Świętego Mikołaja

Szczegóły
Obraz wycieczki

Przystanek: Walentynki z zorzą polarną

Szczegóły
Obraz wycieczki

Przystanek: Sylwester z zorzą polarną

Szczegóły
Obraz wycieczki

Przystanek: Lofoty, zorza i zwierzęta polarne

Szczegóły
Obraz wycieczki

Przystanek: Zorza polarna i arktyczne zwierzęta

Szczegóły
Obraz wycieczki

Przystanek: 3-dniowa wycieczka do Norwegii z zorzą polarną

Szczegóły

Wyrusz z nami w niezapomnianą podróż do serca mroźnej Arktyki, gdzie czeka na Ciebie spektakularne widowisko świetlne. Odkryj magię zorzy polarnej, która rozświetla niebo olśniewającymi kolorami i hipnotyzującymi formami, tworząc niezapomniane wrażenia.

Pozwól zabrać się w podróż, w której odkryjesz zarówno przyrodę, jak i kulturę tej fascynującej krainy.

Zorza polarna — tajemniczy spektakl świetlny

To jedno z najbardziej fascynujących zjawisk przyrodniczych na niebie. Jej tajemnicze i zmienne kolory, od zieleni przez róż aż po fiolet, tworzą niepowtarzalny spektakl, który zapiera dech w piersiach. Jej nazwa w języku łacińskim „aurora borealis” pochodzi od rzymskiej bogini świtu – Aurory i greckiego boga północnego wiatru – Boreasa. Zorza polarna od wieków inspirowała wiele mitów i legend w różnych kulturach, często uważana była za duchy przodków, boskie zjawiska lub zapowiedzi przyszłych wydarzeń.

Gdzie najlepiej polować na zorzę polarną?

Najlepsze miejsca do obserwacji zorzy polarnej to regiony blisko bieguna magnetycznego, czyli te na północny. Przystanek Północ organizuje wyprawy z polowaniem na zorzę polarną w takie miejsca jak północna Norwegia, Finlandia i Islandia. Które z nich wybrać?

Norwegia

Tromsø, znane jako „brama Arktyki”, leży daleko na północy Norwegii, co zapewnia długie, ciemne noce i częste pojawianie się zorzy. Svalbard jest jeszcze dalej na północ, oferując niemal całkowitą ciemność przez kilka miesięcy zimy, co maksymalizuje szanse na obserwację tego zjawiska. Dodatkowe atrakcje, które gwarantuje wycieczka do Norwegii to malownicze fiordy, arktyczne krajobrazy i dzikie zwierzęta polarne, takie jak łosie, renifery, czy wilki. 

Z nami możesz pojechać na wyprawę do Norwegii na weekend. W każdą noc intensywnie poszukujemy zorzy, a  w ciągu dnia zwiedzamy najważniejsze miejsca Tromsø i okolice. Jest to opcja wycieczki budżetowej. Osoby, które mogą pozwolić sobie na dłuższy urlop, zapraszamy do bardziej urozmaiconej eksploracji Arktyki — na tygodniowych wyjazdach oferujemy między innymi rejs z wielorybami.

Finlandia

W tym kraju krainą zorzy jest Rovaniemi znajdujące się w samym sercu Laponii. Oprócz z wyjątkowo częstych spektakli świetlnych na niebie słynie z wioski Świętego Mikołaja. Wycieczka do Laponii to powrót do dzieciństwa i odkrycie magii świąt na nowo.

Islandia 

Islandia leży na skraju koła podbiegunowego, co zapewnia doskonałe warunki do obserwacji zorzy. Kraj ten jest bardzo mało zaludniony, co zmniejsza tzw. zanieczyszczenie świetlne i zwiększa jej widoczność. Wycieczka do Islandii oznacza też geotermalne kąpieliska, potężne wodospady i unikalne wulkaniczne krajobrazy.

Polowanie na zorze z Przystankiem Północ

Polowanie na zorzę jest wymagające nawet dla doświadczonych podróżników. Najlepsze godziny na jej obserwację to zwykle między 22:00 a 2:00, kiedy niebo jest najciemniejsze. W związku z tym, że to zjawisko jest widoczne tylko przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, na spektakl czasem trzeba trochę poczekać.

Na naszych wyprawach poszukujemy zorzy przez kilka nocy i zdarza się tak, że czasem musimy dojechać od miejsca zakwaterowania około 4-5 godzin. Innymi słowy — robimy wszystko, abyś podczas wyjazdu doświadczył tego widowiska. 🙂 

Przygotuj się na zimową wycieczkę

Najlepszy czas na obserwację zorzy polarnej to okres od późnej jesieni do wczesnej wiosny, zazwyczaj od września do marca. Dlatego, jeśli chcesz, żeby Twoje szanse na zobaczenie zorzy polarnej wzrosły maksymalnie zaplanuj swoją wycieczkę na okres zimowy. W tym czasie na obszarach polarnych noce są znacznie dłuższe niż latem, co oznacza więcej czasu ciemności, niezbędnego do obserwacji zorzy. W wielu regionach polarnych zimą panuje stabilniejsza, sucha pogoda, dzięki czemu występuje więcej bezchmurnych nocy. A brak chmur jest kluczowy, ponieważ nawet lekkie zachmurzenie może ograniczyć widoczność zorzy.

Wycieczki do Islandii: Q&A

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna powstaje, gdy naładowane cząstki wiatru słonecznego zderzają się z atomami gazów w atmosferze Ziemi, emitując światło. Zjawisko to najczęściej obserwuje się w pobliżu biegunów magnetycznych, gdzie pole magnetyczne przyciąga te cząstki. Kolory zorzy zależą od rodzaju gazu i wysokości, na której dochodzi do zderzeń.

Jakie kolory można zobaczyć w zorzy polarnej i co je powoduje? 

Najczęściej widziane kolory zorzy polarnej to zielony, czerwony, fioletowy i różowy. Zielony jest najczęstszy i pochodzi od atomów tlenu na wysokości około 100 km. Czerwony jest rzadszy i pochodzi od tlenu na wysokości około 300 km. Fioletowy i różowy są wynikiem interakcji z atomami azotu.

Czy zorza polarna jest niebezpieczna?

Aktywność, która powoduje zorze, czyli zwiększona emisja naładowanych cząstek z Słońca, może wpływać na technologie, takie jak satelity, systemy komunikacyjne i nawigacyjne.  Mimo to, dla osób podziwiających to zjawisko na ziemi, zorza polarna jest bezpieczna i fascynująca.

Czy na wyprawie z Przystanek Północ gwarantujemy zobaczenie zorzy?

Pojawienie się zorzy polarnej zależy od odpowiednich warunków pogodowych, na które nie mamy wpływu. Nie możemy więc zagwarantować, że zobaczysz zorzę podczas wycieczki. Jednak robimy wszystko, aby tak się stało. Korzystamy ze specjalnych aplikacji śledzących aktywność zorzy i „polujemy” na nią, często oddalając się od naszej bazy nawet o 5 godzin przez kilka nocy podczas wyjazdu. Dzięki naszym staraniom i wiedzy, maksymalizujemy możliwość podziwiania tego niezwykłego zjawiska.

Ile kosztuje zobaczenie zorzy polarnej?

Koszt zobaczenia zorzy polarnej może się znacznie różnić w zależności od miejsca, czasu trwania wycieczki oraz dodatkowych usług. Ceny wycieczek na zorzę polarną z Przystanek Północ zaczynają się od 2830 złotych.

Jakie wyżywienie zapewniamy na naszych wyjazdach?

W cenie wycieczki Przystanek Północ nie jest zawarte wyżywienie, jednak zapewniamy zakwaterowanie w miejscach z szerokim wyborem restauracji o rozsądnych cenach. Codziennie odwiedzamy także supermarkety. Podczas wypraw terenowych zapewniamy dostęp do kawy i herbaty na życzenie.

Gdzie się zatrzymasz podczas wyprawy na zorzę polarną?

Nieważne czy zdecydujesz się podziwiać zorzę polarną w Norwegii, Finlandii, czy na Islandii – zawsze zapewniamy domek o podwyższonym standardzie z kuchnią.

Kto zapewnia transport na wyprawach z Przystanek Północ?

Przez cały czas trwania wyprawy na północ Europy zapewniamy samochód. Nie musisz się martwić o prowadzenie pojazdu, bo będzie z nami kierowca. Transport zawsze jest wliczony w cenę wyjazdu.